Türkkan ÇED öncesi sert konuştu "Ölen insanların vebali susanların olacak"

İYİ Parti Kartepe İlçe Teşkilatı, yarın gerçekleştirilecek ÇED toplantısı öncesinde, bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda tepkilerini dile getiren İYİ Partililer, ayrıca gündeme dair açıklamalarda da bulundular.

+26
Haber albümü için resme tıklayın

F. Deniz Karamert- Yıldız Demir Çelik San. A.Ş.'nin Kartepe Uzunbey Mahallesi'nde çelikhane ve haddehane projesi için ÇED toplantısı yarın (4 Ağustos Perşembe) Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. İYİ Parti Kartepe İlçe Teşkilatı, gerçekleşecek olan ÇED öncesinde bugün basın toplantısı düzenledi. İYİ Parti Kartepe'nin Derbent'te bulunan 2. Koordinasyon Merkezi’nde  gerçekleşen toplantıya İYİ Parti  Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan,  İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İYİ Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Pelin Dönge, İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel, İYİ Parti İl ve İlçe Yöneticileri, İYİ Parti Kadın Kolları Kartepe İlçe Başkanı Fatma Öztay,  İYİ Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Gökçe Nesli Kondu Çağlayan, İYİ Parti Gençlik Kolları Kartepe İlçe Başkanı Mustafa Mutlu Sarı, İYİ Parti Kartepe Belediye Meclis Üyesi Kubilay Işık ve partililer katıldı. Kartepe’de yapılması planlanan çelikhane ve haddehane tesisi ile ilgili tepkilerini dile getiren İYİ Partililer, gündeme dair de açıklamalarda bulundular. Toplantıda konuşan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, " Siz Kartepe’ye turizm bölgesi diyerek övüneceksiniz sonra da böyle bir cinayetin burada işlenmesine göz yumacaksınız. Ölen insanların vebali susanların olacak. Size bir söz veriyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu firmanın sahiplerine söylüyorum. Bu haddehaneyi burada biz iktidar olduktan sonra çalıştırmayacağız" dedi.

TAMYÜKSEL, "KURULMAMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ"

Toplantıda ilk olarak İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel konuştu. Kartepe’de yapılması planlanan çelikhane ve haddehane tesisine karşı bugüne kadar mücadele ettiklerini söyleyen Tamyüksel, “Bilindiği üzere Kartepe’ye bir haddehane yapılmak isteniyor. Biz Kartepemizin ileride kanserle anılmasını istemiyoruz. Biz Kartepe için gücümüz yettiğince, Şubat ayından bugüne bu haddehanenin Kartepe’de kurulmaması için mücadele ediyoruz. İnşallah bunu başarabiliriz” ifadelerini kullandı.

YILDIZ, "BU İKTİDARIN ALTERNATİF YOK DEDİĞİNİZ ZAMAN BİZE HAKSIZLIK YAPARSINIZ"

Tamyüksel'in ardından konuşan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “4 yıldır il başkanlığı yapıyorum. Biz küfreden bir siyaset dilini hiçbir zaman benimsemedik. Kartepe, bu ülkenin göz bebeği. Kış turizminin olduğu bir yer. Kartepe’de bir mantar fabrikası, maya fabrikası var. Nefes almak bazen imkansız hale geliyor. Bir de çelik fabrikasının yapılması ne hale getirir burayı? Vatandaşımızın istihdamı tabi ki bizim için önemli. O ayrı bir konu. Kocaelimiz sanayi şehri, turizm şehri. Adı konulmamış bir şehir. Ne girişimiz var, ne çıkışımız var. Kocaeli’nin kimliği, silüeti bozuldu. 20 yıllık AK Parti iktidarı, Kocaeli’nin kimliğini yok etmek üzere. Bu ülkede iktidarın bir alternatif yok dediğiniz zaman bize haksızlık yaparsınız. Bu iktidarın bir alternatifi var artık” diye konuştu.  

YILDIZ,  “TÜRKİYE, EKONOMİK BUHRANIN, UÇURUMUN KENARINA GELDİ"

Ankara’da, İstanbul’da iktidar değiştiyse burada iyilerin büyük payı var diyerek sözlerine devam eden Yıldız, "Şu an iktidarın değişebileceği konuşuluyorsa İYİ Parti’nin payı var. Bizim genel anlayışımız bu ülkenin fabrika ayarlarına geri dönmesi. Türkiye, ekonomik buhranın, uçurumun kenarına geldi. Ama bu ülke bundan kurtulacak. Bunu kurtaracak olan da sizlerin ve bizlerin mücadelesiyle olacak. Biz, Kocaeli’de 12 ilçe ve bir il teşkilatı olan partiyiz. Bugün mahalle teşkilatı açar hale geldik. Bunu tamamen kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Biz iktidar olmak istiyoruz" dedi.

YILDIZ, "TÜRKİYE GÖÇMENLERİN YAŞADIĞI BİR ÜLKE OLMAYACAK"

Yıldız konuşmasının devamında; "Biz bu ülkenin Arap kültürünü din saymasını kesinlikle kabul etmiyoruz.  Bunun da değişmesini istiyoruz. Burası Türkiye. Göçmenlerin yaşadığı bir ülke olmayacak. Türkiye bu değil. Bu olmamalı. Bu kadar Göçmenlere saygımız var ama bu göçmenliğin ötesine geçti. Bu, sığınmacılığın ötesine geçti. Bunları değiştirecek olan anlayış İYİ Parti” ifadelerini kullandı.

TÜRKKAN, "ELLERİNDE BİR KOCAELİ KALDI"

Şanbaz'ın ardından son olarak İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuştu. Türkkan konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kocaeli programıyla başladı. Cumartesi günü sayın Cumhurbaşkanı Kocaeli’ye geliyor diyen Türkkan, "Kocaelili olarak Cumhurbaşkanının Kocaeli'ye gelmesinden çok mutlu oldum. Ankara gitti, İstanbul gitti, vb. bütün bu belediyeler gitti. Ellerinden bir Kocaeli kaldı. Bu nedenle de Kocaeli onlar için çok önemli. Şanslıyız o yüzden. Daha çok bekliyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKKAN, "CUMHURBAŞKANI KOCAELİ'YE GELDİĞİNDE PAZARA GİTSİN"

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir öneride bulunan Türkkan, "Cumhurbaşkanı buraya geldiğinde, etrafını saran yöneticiler yerine pazara gitmesini öneriyorum. Alışveriş yapan işçiyi, emekliyi, memuru görsün istiyorum. Cumhurbaşkanının Kocaeli’ye yapabileceği en güzel şey budur. 20 yılda Kocaeli’ye bir şey yapamadılar bari bunu yapsınlar. Sarayda sıkıntıda olan yok. Kendisi sarayın dışındakileri görmüyor. Asgari ücretin yükselmesi ile her şeye zam geldi. Zamlar eridi. İnsanlar pazara çıkamıyor. Yeniden zam yapmak zorunda kalacak. Paranın miktar olarak çoğalması ekonomide bir anlam ifade etmez. Paranın satın alma gücü yoksa o para bir anlam ifade etmez. Biz iktidara geldikten 6 ay sonra hissedilen sıkıntıların yüzde 30’u yok olur kendiliğinden" dedi.

TÜRKKAN, "ENFLASYONU İNDİRMENİN İKİ YOLU VAR"

Türkkan konuşmasında ülkedeki enflasyona da değinerek, "Ülkede gerçek anlamda hukukun, demokrasinin tesis edildiğini gördükten sonra enflasyon canavarı durur. Bu enflasyonu indirmenin iki yolu var. Ya borçlanacaksınız ya üreteceksiniz. En kolay üretim biçimi tarım. Bunun için de çiftçiye destek vermemiz lazım. Bu ülkede gençler kendilerini özgür hissetmiyor. Bu nedenle de yurtdışına gitmek istiyorlar" diye konuştu.

TÜRKKAN, " SIĞINMACI PROBLEMİ EKONOMİDEN DAHA ÖNEMLİ BİR SORUN"

Türkiye’de göçmen sorunu değil bir geçici sığınmacı sorunu var diyerek sözlerine devam eden Türkkan, " Bu iş misafirperverlikten çıktı. Ekonomiden daha önemli bir sorun sığınmacı problemi. Trenlere bindirerek değil ama yönetimle, Esad ile görüşerek biz bu insanların ülkelerine dönmesini sağlayabiliriz. Bu bizim birinci işimiz. Ekonomiyi zaten çözeriz. Üretmiyor artık bu ülke. Çalmayacaksınız, çaldırmayacaksınız, israf etmeyeceksiniz. Bu şekilde ülkenin kısa vadede sorunları çözülmüş olur. Türkiye kaynakları olan bir ülke. Türkiye zengin bir ülke. Bunu doğru değerlendirmeliyiz” ifadelerine yer verdi.    

TÜRKKAN, "FİKRİ BEY, GELİN BU CİNAYETE BİZLERLE BİRLİKTE İTİRAZ EDİN"

Kartepe’de yapılması planlanan haddehane tesisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkkan, “Ben Dilovası'nda oturuyorum. Fabrikam var. 27 yıldır oradayım. Dilovası kanser ovası olarak anılıyor. Ölüm sebeplerinin çoğu kanser ve ölüm yaşları da çok düştü. Orada iki fabrika var, haddeden demir üreten. Siz Kartepe’ye turizm bölgesi diyerek övüneceksiniz sonra da böyle bir cinayetin burada işlenmesine göz yumacaksınız. Fikri Işık’ı takdir etmiştim ama ne oldu da ikna oldu? Artık sesi çıkmıyor. Fikri Bey, gelin bu cinayete bizlerle birlikte itiraz edin. Susmayın. Ölen insanların vebali susanların olacak. Size bir söz veriyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu firmanın sahiplerine söylüyorum. Bu haddehaneyi burada biz iktidar olduktan sonra çalıştırmayacağız. Ben sanayiciyim, istihdamdan yanayım. Ama insanları öldürmeden. İnsanları yaşatarak” diye konuştu.  

TÜRKKAN, " PKK’NIN İTTİFAK ORTAĞI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ’DİR"

Konuşmasının sonunda seçim sürecini değerlendiren Türkkan, “Bana göre seçim hala Kasım ayında. Bu ayın sonuna kadar iddiam devam edecek. Normal zamanda yapma şansları yok. Anayasasaya göre 23 Haziran’da Cumhurbaşkanı aday olamaz. 23 Haziran palavrasını bıraksınlar. Seçimin, Kasım olmazsa Mayıs ayında olacağını düşünüyoruz. Bu seçimin galibi de mağlubu da belli. AKP bu seçimi büyük bir farkla kaybedecek. Çünkü 20 sene boyunca sadece sattılar ve yediler. Beşli çeteyi yarattılar. Beşli çetenin yediklerini de burunlarından fitil fitil getirip bu millete tekrar iade edeceğiz. Cumhurbaşkanı, Meral Akşener’e HDP üzerinden ithamlarda bulunuyor. Sayın Akşener Doğu’ya gittiğinde faili meçhul konusu üzerinden eleştirirler. Sayın Akşener’in bakanlık döneminde bir tek faili meçhul yoktur. Kaybedeceklerini hissettikleri anda Habur’da yaptıkları gibi yapacaklar. Apo’ya mektup yazdıracaklar. PKK’nın ittifak ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Pervin Buldan’ın itirafı da bunu ortaya koyuyor. Seçim yaklaştıkça HDP’den çıkan seslere bakarsanız kimin nerede olduğunu görürsünüz” dedi.

ESNAF ZİYARET ETTİLER, MAÇ İZLEDİLER

İYİ Partililer toplantı sonrasında Derbent'te esnaf ziyaret  ettiler. Esnaflarla sohbet eden İYİ'ler , hayırlı işler bol kazançlar temennisinde bulundular. Esnaf ziyaretinin ardından ise Derbent Stadı'nda düzenlenen Şöhretler Turnuvası'nda Suadiye- Sarımeşe futbol maçını izlediler.

04 Ağu 2022 - 00:15 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Şehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Şehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Şehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Şehir değil haberi geçen ajanstır.