Siz "Allah" "din" "iman" diye geldiniz, sizin dönemizde camide imamlar dövülüyor, utanmıyor musunuz?

TBMM Genel Kurulda konuşan DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Yalnızca % 2,5’i Müslüman olan Güney Afrika’nın Gazze için Uluslararası Lahey Adalet Divanına başvurduğunu belirterek Türkiye’nin harekete geçmemesini sert şekilde eleştirdi.

“Dünyaya kötü örnek oluyorsunuz”

Gazze'de bir soykırım yaşandığını belirten Gergerlioğlu, “Yaşanan bunca şeye rağmen AK PARTİ-MHP vekilleri neredesiniz diye soruyorum. Gazze'de bir soykırım var, Uluslararası Lahey Adalet Divanında bir dava var ve Türkiye yok. Neredesiniz? Cevabı niye vermiyorsunuz? Güney Afrika, Afrika'nın güneyinde bir ülke, Uluslararası Lahey Adalet Divanına başvurdu; üç aydır burada hamasetin dibine vuran AK PARTİ-MHP cumhur zulüm ittifakı tek bir şey yapmadı. Yazıklar olsun! Şimdi, bakın, üç aydır neler neler yaptınız: Starbucks'lara gittiniz, gülünç eylemler yaptınız, mitinglerde hamaset yaptınız ve yıl boyu yüzde 35 civarında olan İsrail'le ticareti yüzde 68'lere çıkardınız. Bunu ben değil, TÜİK söylüyor, utanmalısınız. Gazze'de şu anda bir soykırım var, 25 binden fazla insan canını vermiş durumda, bunun yarısı bebek ve çocuk. Bakın, insanlığın vicdanını, onurunu kurtaran ülke Güney Afrika oldu, buradan tebrik ediyorum kendilerini. Yanında da kimler var? Türkiye yok; Nikaragua var Güney Amerika'dan; Ürdün var, Bangladeş var; atıp tutan Türkiye yok "Haydin Gazze'ye gidelim." diyen Devlet Bahçeli yok, bağırıp çağıran Erdoğan yok. İşte, bu dünyanın onurlu, vicdanlı ülkeleri var. Size yazıklar olsun diyorum!  Bakın, neden yazıklar olsun diyorum biliyor musunuz? Çünkü siz dünyaya da kötü örnek oluyorsunuz. Atıp tutuyorsunuz, İsveç konusunda da bunu yaptınız. Yahu, İsveç'i ve İsveç konusunda mantıklı söz sarf eden herkesi terörist ilan ettiniz. Sonra ne yaptınız? Üç gün önce burada yaptığınız belli. Demediğinizi bırakmadınız, sonra "İsveç NATO'ya girsin diye "evet" oyu verdiniz. Ülkenin itibarını iki paralık ettiniz. Sizin İsveç konusundaki bu tavrınızdan sonra İsrail sizi ciddiye alır mı? O yüzden size soruyorum: Neredesiniz? Yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı.

 “Gazze umurunuzda değil siz ancak ballı ihaleler peşinde koşun”

Uluslararası Lahey Adalet Divanı’nda yarın yürütmeyi durdurma kararı alınacağını söyleyen Gergerlioğlu, “Ben süreci yakından takip ediyorum. Kaç madde konuşulacak biliyor musunuz? Haberiniz yok, umurunuzda değil çünkü ballı ihaleler peşindesiniz, siz hikâyeler peşindesiniz. Bakın, yarın 9 madde üzerinden konuşulacak ve inşallah Uluslararası Lahey Adalet Divanı İsrail'in soykırımına "Dur!" diyecek. Zamanında da ben burada üç ay önce anlatmıştım, bakın, haklı çıktım. MAZLUMDER Başkanı iken 2009 yılında TCK'deki evrensel yargı ilkesi icabınca bir suç duyurusu yapmıştık, Adalet Bakanına savcı "Sen izin verirsen ben bu davayı başlatırım." demişti. Olayın vahameti, canlılığı geçince üç ay sonra Adalet Bakanınız Mehmet Ali Şahin bu izni vermemişti ve ardından, bundan cesaret alan İsrail, Mavi Marmara'da 10 kişiyi katletmişti ve şimdi de bu katliamı yapıyor. Hep sizin ikiyüzlü politikalarınızdan oluyor, bunu çok iyi bilin.” şeklinde konuştu.

Siz "Allah" "din" "iman" diye geldiniz, sizin dönemizde camide imamlar dövülüyor, utanmıyor musunuz?

Diyarbakır’da cami imamı ve kaymakam arasında yaşananlar sonrasını değerlendiren Gergerlioğlu, “Bu olay geçen hafta çok konuşuldu. Devlet Bahçeli o kaymakamı alnından öpermiş! Nasıl olur alnından öpersin Sayın Bahçeli? O kaymakamı elinden, kolundan tutup devlet görevinden atmalısın. Camiler devlet dairesi mi? Tutmuş imama küfrediyor, hakaret ediyor, mikrofon sopasıyla dövüyor. Allah'tan korkun ya! Siz "Allah" "din" "iman" diye geldiniz, sizin dönemizde camide imamlar dövülüyor, utanmıyor musunuz? Bu ne hâldir ya? Allah'ın dini ayaklar altına alınıyor. Orası devlet dairesi mi? İbadethane orası, cami orası; benim için cami de kilise de sinagog da son derece kutsal yerlerdir, çok önemli yerlerdir. Orada devletin adamının sözü geçmez, Allah'ın sözü geçer. Kimmiş o? Kaymakam gelmiş, dövüyor, bir tanesi de alnından öpüyormuş, nasıl alnından öpüyorsun ya, hiç mi devlet ciddiyeti yok? Ben milletin vekiliyim, arkadaşlar, bu milletin bir insanı camide dövülürse, imamı camide dövülürse buradan biz karşı çıkarız. Parti olarak da açıklamayı yaptık. Biz sizin devletçi mantığınızla hareket etmeyiz. Biz milletin adamıyız, bunu da çok iyi bilin. Siz de böyle geldiniz, devletten yana görünen bu düzen içinde çok hamaset yaptınız ama şu anda statükonun adamı oldunuz. Yazıklar olsun size!” ifadelerini kullandı.

“2009’da İsrail’in yaptığı katliam için suç duyurusunda bulunduk”

Siz daha o işleri bilmeden önce ben MAZLUMDER Başkanıydım ve İsrail'in yaptığı tüm katliamların peşindeydim ifadelerini kullanan Gergerlioğlu, “Benim söylediğim hiçbir şey yanlış değil, yalan değil. Haberiniz bile yok. 2009'da biz İsrail'in Gazze katliamı için, MAZLUMDER olarak suç duyurusunda bulunduk. Tekrar anlattırmayın, üçüncü kezdir burada anlatıyorum. Sizin Bakanınız, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin bu soruşturmayı reddetti. Bundan cesaret aldı İsrail, Mavi Marmara katliamı oldu. Binlerce kişiyi öldürmeye devam etti; sonrasında 25 binden fazla insanı öldürdü. Anca bana laf söylüyorsunuz burada. Bende çirkin laflarınızı size aynen iade ediyorum. Söyleyecek tek bir kelimeniz yok, bana kalkıp hakaret ediyorsunuz; a'dan z'ye her şeyi doğru söylüyorum. 28 Ekimde Sayın Erdoğan buradan dedi ki: "Adalet Divanı’na gideceğiz." Niye gitmedi, niye bunun cevabını vermiyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Yalnızca %2.5’i Müslüman olan Güney Afrika kadar olamıyorsunuz!

Güney Afrika'nın nüfusunun % 2,5’inin Müslüman olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, “Onlar ezilen bir halk ve şunu dediler: "Biz yıllarca soykırıma, katliama uğradık, bizim için dini, milliyeti, cinsiyeti önemli değil, biz bu insanlık suçuna karşı hareket ederiz." ve Lahey Adalet Divanı’na başvurdular. Burada hamasetin dibine vuran Erdoğan ve Bahçeli hiçbir şey yapmadı, bunu da buradan tüm Türkiye'ye ve dünya kamuoyuna bildiriyoruz. Neresi yalan? Kalkıp bana hakaret ediyorsunuz. Başka diyebilecek tek bir kelimeniz yok. Her şeyim doğru, her şeyi doğru söylüyorum. Cevap veremiyorsunuz, hakaret ediyorsunuz. Çünkü ne Levent Bülbül nede Bahadır Yenişehirlioğlu bana cevap verebilir. Çünkü Bahçeli ve Erdoğan'ın yaptıkları apaçık ortada. Yalan yanlış konuştunuz, hamaset yaptınız ve şu anda da yapılması gerekeni yapmıyorsunuz; bu kadar basit.” ifadelerini kullandı.

 

 

26 Oca 2024 - 14:10 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Şehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Şehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Şehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Şehir değil haberi geçen ajanstır.