Vali Yavuz 3 aylık asayiş raporunu paylaştı "14 suç örgütü çökertildi, 194 zehir taciri tutuklandı"

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Kocaeli'nin ilk 3 ayına dair asayiş rakamlarını paylaştı. Vali Yavuz'un açıklamalarına göre Kocaeli'de ilk 3 ayda 14 suç örgütü çökertildi, 194 zehir taciri tutuklandı

Vali Yavuz 3 aylık asayiş raporunu paylaştı "14 suç örgütü çökertildi, 194 zehir taciri tutuklandı"
Vali Yavuz 3 aylık asayiş raporunu paylaştı "14 suç örgütü çökertildi, 194 zehir taciri tutuklandı"
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Kocaeli'de yıl içinde meydana gelen asayiş olayları ile ilgili Valilik Makam Odası'nda genel asayiş değerlendirme ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıya Vali Yavuz'un yanı sıra ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan ve ilgili kurum müdürleri katıldı. Toplantıda Kocaeli'de ilk 3 ayda gerçekleştirilen operasyonlar hakkında bilgi veren Vali Yavuz şunları söyledi;

194 ZEHİR TACİRİ TUTUKLANDI

Düzensiz göçle ilgili 46 operasyon gerçeklsştirilmiş. 59 organizatör yakalanmış ve 29 organizatör tutuklanmıştır. Bu dönemde 818 düzensiz göçmen yakalanmış ve ilimizde bulunan geri gönderme merkezinden 1245 kişi sınır dışı edilmiştir. Özellikle zehir tacirlerine yönelik narkotik suçlarla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam ediyoruz. 3 ay içinde 1909 operasyon gerçekleştirilmiş, 2349 kişi gözaltına alınmış 194'ü tutuklanmış, 74'ü adli kontrol şartı serbest bırakılmıştır. Yakalanan narkotik maddelere bakıldığında 42 kilogram eroin, 7 kilogram skunk, 18 kilogram bonzai, 45 captagon, 26 kilogram metamfetamin, 6 kilogram esrar, 1000 sentetik ecza, 3511 ecstasy hap ve 1091 kenevir bitkisi ele geçirilmiştir.

7 MİLYON MAKARON ELE GEÇİRİLDİ

Bir diğer mücadele alanı ise vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye düşüren organize suç örgütleridir. Yine 3 aylık dönem içerisinde 23 operasyon gerçekleştirilmiş, 117 kişi gözaltına alınmış, 24'ü tutuklanmış ve 48'i adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. 7 mafya tipli organize suç çetesi çökerilmiştir. 43 tabanca, 5061 fişek, 53 şarjör ve 17 kesici alet ele geçirilmiştir. Özellikle mali kayıplara vesile olan kaçakçılıkla da yine etkin mücadele devam ediyor. Bu 3 aylık dönemde 97 operasyon gerçekleştirilmiş, 153 kişi gözaltına alınmış, 7'si tutuklanmış 12'si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Yerel bölgesel ve ulusal olmak üzere 5 kaçakçılık suç örgütü çökertilmiştir. 20 tabanca 209 fişek, 5249 kilogram tütün, 3 bin litre akaryakıt, 17 bin 820 alkollü içki ele geçirilmiştir. 315 eski eser ve sikke, 6696 adet kaçak sigara ve 7 milyon 643 bin 820 makaron ele geçirilmiştir.

7 MAFYA İSMİ SUÇ ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz yaptığı toplantıda, “Vatandaşımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması birinci önceliğimiz. Bu nedenle valiliğimizce, emniyet, jandarma ve diğer birimlerimizle çalışmaya devam ediyoruz. Bu dönemde 818 düzensiz göçmen yakalanmış ve ilimizde bulunan geri gönderme merkezinden 1245 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir. Özellikle evlatlarımızın geleceğini karartan yönelik olarak da narkotik suçlarda etkin mücadele etmeye devam ediyoruz. Devam edeceğiz. 1909 operasyon gerçekleştirmiş 2349 kişi gözaltına alınmış. 194 kişi tutuklanmış, 74’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Yakalanan narkotik maddelere baktığımızda binlerce madde ele geçirildi. Bir diğer mücadele alanımız ise vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini tehlikeye düşen organize suç örgütleridir. Bu konuda elinize yoğun mücadelemiz devam ediyor. Yine 3 aylık dönem içerisinde gündüz operasyon gerçekleştirmiş 117 kişi gözaltına alınmış. 24’ü tutuklanmış ve 48’i adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 7 mafya ismi organize suç çetesi çökertilmiştir.

5 SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ

Ele geçirilen 43 tabanca, 5060 bir fişek, 53 şarjör ve ele geçirilmiştir. Değerli arkadaşlarım, özellikle mali kayıplara vesile olan kaçakçılıkla da yine etkin mücadelemiz devam ediyor. Bu 3 aylık dönemde 97 operasyon gerçekleştirilmiş. 153 kişi gözaltına alınmış gerisi tutuklanmış, 12’si de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Gerek bölgesel ve ulusal olmak üzere 5 kaçakçılık suç örgütü çökertilmiştir.

ORANLARI YÜKSELTMEYE DAVET EDİYORUZ

Değerli arkadaşlarım mali suçlarla ilgili mücadele devam ediyor. Bu kapsamda emniyet ve 9 operasyonda 20 kişi gözaltına alınmış. 3 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış. 2 mafya tipi mali suç çetesi çökertilmiştir. Değerli arkadaşlarım, özellikle asayiş olaylarına ilişkin de yine İlimizde ekiplerimiz planlı, şok uygulamalarla çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle kişilere karşı işlenen suçlarda aydınlanma oranı karşı suçlarda aydınlatma oranı, topluma karşı suçlarda aydınlatma oranı, millette devlete karşı suçlarına ait hakimi gereken olaylarda aydınlatma oranlarını yükseltmeye devam ediyoruz. Bu oranlarda şu anda en düştüğümüz aşağı yukarı büyük büyük çoğunluğa yüzde 95 derecedir. Mallara karşı işlenen suçlarda şu anda 67 bir orana sahibiz. Bunu da kısa sürede daha yüksek hale getirmek için arkadaşlarımız yoğun bir çalışma yürütüyor. Bu dönemde 4 bin 359 kişi yakalanmış. 1134 kişi yakalama emrine göre 2 bin 396 da ifade almaya yönelik olarak işlemleri gerçekleştirilmiştir.

TRAFİK KONULARI KONUSUNDA UYARDI

Değerli arkadaşlar hepinizin bildiği gibi işgalleşme ve siber dünya yeni bir suç alanı olmaya devam ediyor. Dolayısıyla özellikle siber birimlerimiz bu alanda takip etmekte ve gerekli defa işlemleri gerçek Bu konuda yine 49 bilişim ve ödeme sistemleri operasyonu gerçekleştirilmiş. 74 terör ihtisaslı çalışma yapılmış ve 41 şahısla ilgili de işlem, tesis edilmiştir. Hepimizin güzel can ve mal kayıplarına vesile olan trafik olayları gerçekten daha dikkat üzerinde durmamız gereken bir husustur. Özellikle tüm vatandaşlarımızı bir kez daha buradan uyarıyorum. Trafik kurallarına lütfen uyalım. Uymayanları uyaralım. Çünkü yorgun, trafik kurallarına uymadan trafiğe çıkılması, emniyet kemeri takılmaması uykusuz ya da alkollü ya da madde dışında araç kullanımı maalesef üzücü olaylara sebep oluyor . Yine 3 aylık dönemde ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısı 1382 olmuştur. Bu sadece güvenlik birimlerinin bizlerin alacağı tedbirlerle engellenmesinin mümkün olmadığını gösterir. Çünkü herkesle ilgili bu konu.

KOCAELİ’NİN SOSYAL GÖSTERGELERİ GİDEREK ARTACAK

Kocaeli hepinize bildiğiniz gibi her daim bilim, sanayi, teknoloji, bilişim, yavaşlama merkezi ve başkent olarak tanımlıyorum. Bunu tanımamasına uygun Sosyal göstergelerin de giderek arttığı ve artacağına inanıyorum. Dolayısıyla başta kazalar olmak üzere hayatımızı olumsuz etkileyen ne kadar etken varsa bunları da mücadele edeceğimize yine inanıyorum ve şehrimizin başarılı olacağına inanıyorum. Kocaeli her alanda Türkiye'yi yükseltmeye devam ediyor, devam ediyor. Üreten, ihracat gerçekleştiren ve ülkemize önemli katkı sunan bilimsel ve teknolojik anlamda da ciddi elbette trafik kazaları, artistlik suçları ve diğer alanlarda toplumun her alan ilişkin çok daha güzel mesajlar vereceğine inanıyorum. Kaldı ki bu mesajları halen vermeye de devam ediyoruz. Bir kez daha vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

HUZUR İÇERİSİNDE SEÇİM GEÇİRDİK

Hepinizin bildiği gibi bir seçim mali seçim geçirdik olduğu gibi demokratik olgunluğunun ve demokrasiye olan bağımlılığını şölen havasında gerçekleştirdik. Çok şükür birbirimizi üzecek yaralanmalı ya da diğer türlü olay meydana gelmemiştir. Her yer gibi ufak tefek sorunlar olmuştur. Ama bugün onu değerlendirdik. Bu değerlendirmemizde de son derece huzur içerisinde bir seçim geçtiğini söylemek isterim. Sorumluluğumuzu biliyoruz, başaracağız, bunu hep birlikte yapacağız. Kocaeli’nin huzuru Türkiye’nin huzuru diyoruz Kocaeli’nin huzurunu sağlamaya devam edeceğiz”

03 Nis 2024 - 18:33 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Şehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Şehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Şehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Şehir değil haberi geçen ajanstır.