Kocaeli Ordulular Derneği, Hürriyet’in haksız tahliye girişimini protesto etti

Kocaeli Ordulular Derneği, 3 yılda 38 m2 kapalı alandan 322 m2 kapalı alana çıkardıkları lokalden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından haksız şekilde çıkarılmalarını protesto etti. Başkan Nurettin Arıcan, “Alikahya’yı kendilerine yurt edinmiş bir toplumuz. Bizi yerimizden, yurdumuzdan bu şekilde atmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

İzmit Alikahya Akarca Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesi Demokrasi Parkı içinde bulunan Kocaeli Ordulular Kültür ve Dayanışma Derneği’nde bugün emniyet güçleriyle tahliye işlemi yapıldı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in 3 yıldır burayı kullanan ve merkezin kapalı alan büyüklüğünü 38 m2’den 322 m2’ye çıkaran Kocaeli Ordulular Derneği’ni bu şekilde dışarı atması protesto edildi. Başkan Nurettin Arıcan, bölge sakinleri ve diğer hemşehri dernekleriyle beraber yaptığı açıklamada, “Kaçak yapı yaptığımız söyleniyor ama ticari alana çevrilerek bizim inşa ettiğimiz sosyal tesis ihaleye çıkarılıyor. Bu haksız tutuma karşı her türlü hukuki girişimi başlattık” dedi.

BASIN AÇIKLAMASI

Basın açıklamamızın başında şuan uğruna toplandığımız ve haksız şekilde elimizden alınmak istenen dernek binamızın hikâyesini anlatmak istiyoruz.

Kocaeli Ordulular Kültür ve Dayanışma Derneği, 60 yıl önce memleketlerinden göçüp İzmit’e gelen ve artık kendilerine burayı yurt edinen, burada evlenip, burada çocuklarını büyüten 45 bini aşkın Ordulu hemşehrilerimizi bir araya getirmek amacıyla Mayıs/2016 tarihinde İzmit Belediyesi’nden kiralamıştır.

4854 pafta, 1 parselde kayıtlı bu yer biz kiraladığımızda 38 m2’lik atıl bir barakaydı. Çevresine korku saçıyor, en önemlisi hemen yanı başında bulunan parkta çocukların, ailelerin gülüp eğlenmesine engel teşkil ediyordu. Bu baraka tiner ve alkol bağımlılarının yuvası haline gelmişti.

Derneğimiz bu yeri, bütün mülkiyeti belediyeye kalmak üzere yeni baştan inşa etti. Mevcut alanın dokuz katı kadar büyüttü, içinde hiçbir ticari amaç taşımayan, hem şehrilerini bir araya getiren bir yer haline geldi.

Belediyeden 38 m2 yıkık, dökük bir baraka olarak kiraladığımız yer, dernek üyelerimizin bağışları ve gayretleriyle 322 m2 kapalı alana sahip dernek merkezi haline geldi.

Bütün bu masraflara rağmen derneğimiz kirasını düzenli olarak ödemeye devam etmiş ve bu yerin dernek hizmetleri dışında ticari amaçlı kullanılmayacağını kendi rıza ve isteğiyle İzmit Belediyesi ile yapılan sözleşmeye yazdırmıştır.

İş bu haldeyken, İzmit Belediyesi’nde yaşanan yönetim değişimi sonrası anlam veremediğimiz gelişmeler yaşandı.

İzmit Belediye Başkanı Sayın Fatma Kaplan Hürriyet’ten ısrarla ve tekrar tekrar talep ettiğimiz randevular verilmedi.

Bu dernek çatısı altında her siyasi görüşten üye ve temsilci bulunmaktadır.

Kocaeli Ordulular Kültür ve Dayanışma Derneği, sadece hem şehri derneği olarak faaliyetlerini sürdürüp, bu yeri üyelerinin çabasıyla bu hale getirdiği halde, İzmit Belediyesi önce şartnamede değişikliğe gidip burayı büfe ve kafe gibi ticari merkez haline dönüştürüp, daha sonra 2 Eylül tarihinde derneğimize bilgi vermeden ihale etmiştir.

Özetini yaptığımız bu gelişmelerin ardından bugün belediyenin kesin kararı ve emniyet güçlerinin eliyle derneğimizin tahliyesi yönünde işlem başlatılmıştır.

Bu işleme karşın bizler de yürütmeyi durdurma kararı almak üzere yasal süreci başlatmış bulunuyoruz.

Kırk beş bini aşkın Ordu kökenli Aliakahyalı hemşehrimizin yaşadığı yerden, yani evimizden çıkartılmak isteniyoruz, hem de devlet, kamu gücü kullanılarak!!

Kimi derneklere tüm masrafı belediye tarafından karşılanarak yer, mekân sağlanıp, hatta faaliyet masrafları bile karşılanarak imkânlar sağlanırken, Kocaeli Ordulular Derneği kendi imkânlarıyla yaptığı yerden polis eliyle dışarı atılıyor.

Bu çifte standardı kabul etmiyoruz.

Kamu gücü kullanılarak ve hukuk oyunları yapılarak haklı olunamaz, haklı olmak için kamu vicdanı ve gerçeklerle yüzleşmek gerekir.

Biz 60 yıl önce yurdumuzu, evimizi terk ederek buraya yerleştik. Burada doğduk, burada oturuyoruz.

Bu kararı alanlara bir kez daha sesleniyoruz.

Bizi evimizden çıkarmayın.

Kamu gücünü bize karşı kullanmayın.

Bizi, bunlar köylü, bir şeyden anlamaz, koyun gibidirler diye görmeyin.

Biz, bir araya geldik mi önümüzde hiçbir set duramaz.

Bizim düğünlerimize, cenazelerimize, acil durumdaki iletişimize ve birlikteliğimize hiç mi bakılmaz?

Bizimle uğraşmayın, bize dokunmayın.

Bu bildiriyi öncelikle Alikahya Bölgesinde Ordulu hem şehirlilerimiz sonrasında il geneli tüm hem şehirlilerimiz adına, Kocaeli Ordulular derneği ve Ordu Düzyaylalır Derneği olarak imza altına alıyor, kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ediyoruz.

Kocaeli Ordulular Kültür ve Dayanışma Derneği olarak dün basın mensuplarımıza bugün yapacağımız toplantının davetini yaptık.

Bu davetin duyulmasının ardından İzmit Belediyesi’nden gece boyu toplantıya katılmak isteyen dernek ve muhtarlarımıza pres yapıldı. Toplantıya katılmamaları için baskı üzerine baskı yapıldı.

Yetmedi, bu sabah saatlerinde apar-topar bir basın açıklaması yapılarak, sözde bizim iddialarımıza karşı ön almak, kamuoyunu yönlendirmek istedikleri görüldü.

Ne yazık ki, İzmit Belediyesi’nin yaptığı bu açıklama dikkatlice okunduğunda her yönüyle gerçek dışı ifadeler içerdiği anlaşılacaktır.

Ancak bütün bunlara ilerleyen günlerde belgeleriyle, detaylı şekilde yanıt vereceğiz.

Bugün burada sadece şunları söylüyoruz:

Siz yokken, biz buradaydık

Biz yaptık, sen elimizden alıyorsun

Alikahya’da huzuru bozmayın

Başkan Fatma, bizi dışarı atma

KOCAELİ ORDULULAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

27 Eki 2021 - 21:44 - Kent Kulisi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kartepe Şehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kartepe Şehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kartepe Şehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kartepe Şehir değil haberi geçen ajanstır.